Oto ciąg dalszy mini serii z cyklu: „Błędy w kuchni”. Dziś pokażę Ci w jaki sposób rozmieszczenie sprzętów AGD wpływa bezpieczeństwo oraz komfort korzystania z kuchni.
Ten artykuł podzieliłam na 3 części. W pierwszej opisałam kilka błędów związanych z umiejscowieniem gniazd prądowych oraz lamp. Dziś zajmujemy się sprzętem AGD. W trzeciej części rozprawimy się z meblami kuchennymi.
Wpis pierwszy dotyczący błędów związanych z meblami: Błędy w aranżacji kuchni. Cz. 1
Wpis trzeci dotyczący błędów związanych z meblami: Błędy w aranżacji kuchni Cz. 3
Błędy w kuchni związane ze sprzętem AGD

Błąd: Brak odstępów wokół lodówki wolnostojącej
Lodówki wolnostojące, szczególnie te dwudrzwiowe, typu side by side, zazwyczaj wystają poza linię zabudowy meblowej. Dodatkowo, wnęka na taką lodówkę musi być szersza i wyższa niż sama lodówka. Pamiętaj o tym, planując meble kuchenne.
Wiem, że czasami takie odstępy nie wyglądają dobrze, ale jeśli to pominiesz i robisz lodówkę „na styk” to:
- może się ona szybko psuć, ponieważ nie będzie miała zapewnionej odpowiedniej wentylacji;
- w przypadku awarii producent może stwierdzić, że nie obejmie jej gwarancją, gdyż była użytkowana niezgodnie z instrukcją.
Nie planuj lodówki wolnostojącej na samym końcu ciągu kuchennego, przy prostopadłej ścianie. Między lodówką a ścianą powinien być zachowany odpowiedni odstęp. Na tyle duży, aby móc otworzyć drzwi i wyciągnąć szufladę. Czasami może to być nawet kilkanaście centymetrów (wszystko zależy od modelu lodówki). Dlatego zawsze sprawdzaj zalecany przez producenta odstęp.
Możesz też zastosować blendę albo wąską szafkę na końcu ciągu kuchennego. To wystarczy, żeby drzwi lodówki otwierały szerzej, i nie było problemu z wyciągnięciem szuflady.
No dobrze, a co jeśli lodówka wolnostojąca jest Twoim marzeniem ale odstępy wokół niej – niekoniecznie? W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej sprzętów, które nie wymagają zachowania dystansu względem mebli. Są to tak zwane lodówki do obudowania.
Takie urządzenia w swojej ofercie mają np. firmy: Samsung (Kitchen Fit), Bosch (Perfect Fit) i Siemens (noDistance).
Błąd: Brak miejsca przy piekarniku
Takie błędy w kuchni występują najczęściej w przypadku mebli dwurzędowych, z wyspą lub półwyspem – kiedy naprzeciwko piekarnika znajduje się drugi ciąg szafek kuchennych.
Po otwarciu piekarnika powinno być jeszcze trochę miejsca aby przed nim stanąć i np. wyciągnąć ciasto.

Pamiętaj: Jeśli tylko jest taka możliwość, to najlepiej pozostawić przed piekarnikiem 110 -120 cm wolnej przestrzeni. Szafki kuchenne, wyspa, czy stół, powinny być więc odpowiednio odsunięte. W przeciwnym wypadku korzystanie z piekarnika będzie bardzo niewygodne, a może nawet niebezpieczne.
A skoro o bezpieczeństwie mowa – w tym miejscu nasuwa mi się kolejny częsty błąd, o którym muszę wspomnieć…
Błąd: Kuchenka mikrofalowa umieszczona za wysoko
Kiedy mamy kuchnię z piekarnikiem “w słupku”, to bardzo często powyżej znajduje się kuchenka mikrofalowa. I nie ma w tym żadnego problemu. Jednak jeśli chcesz mieć piekarnik na wysokości blatu kuchennego (tak, żeby jego dolna krawędź była w jednej linii z blatem) to koniecznie sprawdź wysokość wybranego piekarnika oraz to, na jakiej wysokości od podłogi jest blat kuchenny.
Po co? Otóż często okazuje się, że kuchenka mikrofalowa jest zamontowana zbyt wysoko w stosunku do wzrostu użytkowników.
Dolna krawędź mikrofalówki, a w zasadzie ten obracający się wewnątrz talerz, nie powinien być wyżej niż 160 cm od podłogi.
Ale oczywiście wszystko zależy od wzrostu danej osoby. Najlepiej aby mikrofalówka nie była wyżej niż linia oczu użytkownika.

Zwróć uwagę na to, jakiego wzrostu są domownicy. Czy z tej mikrofalówki będą korzystały dzieci? Wyobraź sobie wyciąganie talerza z gorącą zupą, z dużej wysokości, przez dziecko w wieku szkolnym. To już jest nie tyle niewygodne, co po prostu niebezpieczne.
Błąd: Płyta grzewcza za blisko ściany lub wysokich mebli
Jeżeli posiadasz kuchenkę gazową, pamiętaj że nie można jej umieszczać zbyt blisko wysokiej zabudowy meblowej. Takie meble łatwo się nagrzewają od płomieni, co stwarza ryzyko pożaru.
A co z płyta indukcyjną lub elektryczną? Niestety w małych, ciasnych kuchniach takie rozwiązania nierzadko są spotykane. Pomijając kwestie bezpieczeństwa – takie umiejscowienie płyty grzewczej zaraz obok ściany jest naprawdę bardzo niewygodne. Często nie można użyć wszystkich czterech palników, bo po prostu nie mieszczą się na nich garnki albo nie da się obrócić patelni bo jej rączka zawadza o ścianę.

Minimalna odległość jaką należy zachować między płytą grzewczą, a ścianą lub meblem, to według norm ok. 45 cm. A jeżeli naprawdę nie ma wyjścia i jest bardzo mało miejsca, to przynajmniej niech będzie to 15-20 cm. Czyli tyle, ile ma rączka patelni 😉 Wąską przestrzeń między ścianą, a szafką z kuchenką wykorzystaj na cargo np. na przyprawy, oleje albo ściereczki.
Błąd: Płyta grzewcza i zlewozmywak obok siebie
To kolejna sytuacja najczęściej spotykana w małych kuchniach. Niektórzy nawet twierdzą że jest to całkiem wygodne, ale..
Jeżeli płyta grzewcza będzie sąsiadować ze zlewem, to pozbawisz się głównego blatu roboczego w kuchni! Dlatego zaplanuj chociaż 45 cm przestrzeni pomiędzy nimi. To już wystarczy, aby zmieścić np. deskę do krojenia.
Druga kwestia to bezpieczeństwo – jeżeli zlew jest za blisko, to woda może prysnąć na kuchenkę gazową i zgasić płomień, albo np. prysnąć na rozgrzany olej…
Nie przesadzaj też w drugą stronę i nie rób w tym miejscu blatu na 3 metry. Nie chodzi o to, żeby biegać między kuchenką a zlewem 😉 Najbardziej optymalna odległość to 90-120 cm. Pozostałe blaty oczywiście mogą być dłuższe (np. do lepienia pierogów).
Błąd: Okap szafkowy umieszczony za nisko
Dla wielu osób jest to ważne, aby wszystkie szafki kuchenne były w jednej linii. Niestety nie zawsze jest taka możliwość.
Jeżeli np. wybierzesz płytę gazową z palnikami, to okap szafkowy powinien być odpowiednio wyżej niż standardowo. Dokładną odległość określa producent okapu. Czasami może to być nawet 80 cm – od blatu do okapu. W takim przypadku dolna krawędź szafek wiszących wypadnie na wysokości ok. 170 cm od podłogi.
Jeżeli jesteś bardzo wysoką osobą, to być może nie będzie to stanowiło dla Ciebie problemu. Jednak dla większości ludzi szafki na takiej wysokości będą niewygodne. W takiej sytuacji najlepiej jest zrobić uskok w szafkach, aby wygodnie z nich korzystać.
Uwaga: Jeżeli wybierzesz okap teleskopowy, to również zastanów się, jaka wysokość montażu będzie dla Ciebie odpowiednia. Jeśli zdecydujesz się na płytę indukcyjną, to teoretycznie okap może być umieszczony niżej, np. 55 cm od blatu. Jednak w przypadku okapów teleskopowych, warunkiem ich działania, jest wysunięcie ruchomej części do przodu. To może być niewygodne. Jeśli jesteś osobą wysoką i będziesz chciał zajrzeć do gotującej się zupy, w najlepszym przypadku okap będzie zasłaniał Ci widok. W gorszym – będziesz ciągle o niego uderzał głową..
