Błędy w aranżacji kuchni. Cz. 1

Marzena Gasek

Maestro Studio Design

Stoisz przed wyzwaniem urządzenia swojej kuchni? Jeśli tak, to sprawdź koniecznie, jakich błędów unikać. Być może zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze, czas i nerwy…

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. W mniejszym albo większym stopniu korzystają z niej wszyscy domownicy, dlatego powinna być jednocześnie wygodna, bezpieczna i ładna.  Niestety błędy w aranżacji kuchni są bardzo powszechne.

Co zrobić aby unikać błędów?

Ten artykuł podzieliłam na 3 części. W pierwszej opiszę kilka przykładów związanych z umiejscowieniem gniazd prądowych oraz lamp. Kolejne artykuły będą dotyczyły sprzętów AGD oraz mebli kuchennych.

Wpis drugi dotyczący błędów związanych ze sprzętem AGD: Błędy w aranżacji kuchni. Cz. 2

Wpis trzeci dotyczący błędów związanych z meblami : Błędy w aranżacji kuchni Cz. 3

Błędy w aranżacji kuchni związane z elektryką

Zaczniemy od kwestii technicznych, czyli od gniazd prądowych i oświetlenia. Tutaj błędy powstają już na etapie wykonywania instalacji, a zauważane są często dopiero podczas wstawiania mebli.

Naprawa na pewno będzie kosztowna i przedłuży czas trwania całego remontu.

błędy w aranżacji kuchni mogą być związane ze złym umieszczeniem gniazdek

Błąd: Gniazda prądowe umieszczone za sprzętami

Przede wszystkim chodzi tutaj o gniazda do piekarnika, lodówki i zmywarki

Jeżeli będą one umieszczone bezpośrednio za tymi sprzętami to

  •  nie będzie można tych sprzętów dosunąć i mogą wystawać z całej zabudowy meblowej, lub
  • w razie awarii będzie problem z dostępem do gniazda i szybkiego wyłączenia wtyczki

Gniazda prądowe do sprzętów kuchennych powinny znajdować się w szafkach obok, nad lub pod nimi.

Błąd: Złe rozmieszczenie gniazd roboczych

To przykład błędu, który często “wychodzi” dopiero podczas użytkowania kuchni.

Przykład: Okazuje się, że nie ma gdzie podłączyć blendera. Albo za każdym razem kiedy chcemy go użyć, to musimy wyłączać np. czajnik. 

Naprawienie tego błędu i dodawanie brakujących gniazd, wiąże się często ze zrywaniem płytek, kuciem ściany, ponownym szpachlowaniem itd… Dlatego jeszcze przed wykonaniem instalacji należy zastanowić się, w jaki sposób pracujemy w kuchni i jakich urządzeń używamy. Ile z tych sprzętów wyciągamy okazjonalnie, np. blender, a ile będzie urządzeń na blacie na stałe  np. czajnik, ekspres lub młynek do kawy.

Jeśli planujesz wyspę kuchenną, to nie zapomnij, że tam również powinno się pojawić się gniazdko. W przypadku wyspy nie ma ściany, na której można je zamontować, ale są inne rozwiązania, jak gniazdka w korpusie szafki, w szufladzie lub w blacie kuchennym. Pamiętaj tylko, że takie gniazda zajmują trochę miejsca w głąb szafki oraz na samym blacie. 

Ze względów bezpieczeństwa gniazda prądowe nie powinny znajdować się bezpośrednio nad zlewozmywakiem płytą grzewczą. Dlatego kuchnia powinna być  dokładnie zaplanowana już na etapie wykonywania instalacji.

Błąd: Niedoświetlony blat roboczy

Standardowe oświetlenie pod wiszącymi szafkami jest już normą. Najczęściej spotykane są taśmy ledowe umieszczone w specjalnych profilach z przesłoną.

Ale kiedy w kuchni nie ma górnych szafek, wiele osób zapomina o tym, że blat trzeba w jakiś sposób oświetlić.

Nie wystarczy tutaj jedynie światło główne na środku sufitu, bo stojąc przy takim blacie będzie padał na niego cień. Przygotowywanie posiłków stanie się niekomfortowe.

W jaki sposób oświetlić blat kuchenny, kiedy nie ma górnych szafek?

Oto kilka przykładów:

  • lampy sufitowe, np. tubki lub reflektory, umieszczone bezpośrednio nad blatem.
  • lampy wiszące nad blatem roboczym 
  • kinkiety umieszczone na ścianie przy blacie kuchennym
błędy w aranżacji kuchni to np. źle oświetlony blat roboczy

Pamiętaj, aby zastosowane oświetlenie było praktyczne i wygodne. 

Lampy nie mogą kolidować z szafkami ani z oknem, bo to właśnie jest kolejny błąd na naszej liście…

Błąd: Lampy sufitowe blokujące otwieranie szafek

Jeżeli szafki kuchenne sięgają aż do sufitu, to lampy muszą być na tyle odsunięte na odpowiednią odległość. Front otwieranej szafki  nie może uderzać w lampę.

Niestety często się o tym zapomina. 

Przykład: Na etapie instalacji lampy są rozmieszczone symetrycznie względem ścian. W późniejszym etapie zmienia się koncepcja kuchni, pojawia się dodatkowa szafka, której miało nie być i… mamy problem. Sufit jest wykończony i aby przesunąć lampę, trzeba go skuć, a następnie zaszpachlować i jeszcze raz malować. Zdecydowanie lepiej unikać takich atrakcji.

A co w sytuacji, kiedy jednak okaże się że lampy są zbyt blisko szafek?

Jednym ze sposobów jest zastosowanie listwy maskującej w górnej części zabudowy meblowej, tuż pod sufitem. Taka maskownica pozwoli na obniżenie frontów w taki sposób, aby po otwarciu nie uderzały w lampy.

To już wszystkie błędy w aranżacji kuchni na dziś.

W kolejnych artykułach opiszę kilka błędów związanych z umiejscowieniem sprzętów AGD. Poruszę też kwestię planowania mebli kuchennych.