Jak urządzić wygodny dom? Wskazówki projektantki wnętrz.

Marzena Gasek

Maestro Studio Design

Być może urządzając swój nowy, wymarzony dom, masz już  wizję jego aranżacji. Pamiętaj jednak, że wygląd to nie wszystko – bardzo ważna jest także ergonomia, wygoda i bezpieczeństwo jego użytkowania. Zadajmy sobie więc pytanie – jak urządzić piękny i wygodny dom?

Dlaczego warto wiedzieć, jak urządzić wygodny dom? Na przykład dlatego, że codzienna wygoda i przyjemność wynikająca z użytkowania mieszkania zdecydowanie ogranicza stres. Bo kto chciałby np. codziennie uderzać drzwiami w szafkę albo walczyć z zacinającym się drzwiami kabiny prysznicowej? 

Przed takimi błędami można się uchronić!

>>> ZOBACZ SERIĘ WPISÓW O BŁĘDACH W ARANŻACJI KUCHNI <<<

Dobrze zaprojektowane, przemyślane, dostosowane do potrzeb domowników wnętrze to klucz do podniesienia komfortu całego życia. 

Na samym początku zastanów się nad poniższymi zagadnieniami:

  • czym jest dla mnie poczucie komfortu?
  • co będzie najlepsze dla mnie/mojej rodziny/moich pupili?
  • jak wygląda moja/nasza codzienność, co najczęściej robimy, jak spędzamy czas?

Jeśli odpowiesz sobie na te pytania ,możesz wysnuć wnioski, że komfort to:

  • poczucie bezpieczeństwa, spokoju i harmonii,
  • wygoda, swoboda, przyjemność bycia razem z rodziną,
  • relaks, cisza, wyciszenie,
  • przebywanie wśród pięknych przedmiotów,
  • funkcjonalność i praktyczność.

Można powiedzieć, że dla każdego komfort może oznaczać coś innego. Jednak na podstawie moich wieloletnich doświadczeń w projektowaniu wnętrz, zauważam, że są pewne punkty wspólne dla każdego z nas.  Wyróżniam 5 ważnych elementów, które mają wpływ na podniesienie (lub obniżenie) poczucia komfortu we wnętrzu. 

5 elementów, które pomogą urządzić wygodny i komfortowy dom.

Każde miejsce, w którym przebywamy, nawet publiczne, w jakiś sposób na nas wpływa – jest mniej lub bardziej przemyślane i wygodne, ale przebywając w nim, musimy się do niego dostosować. Zadbaj więc o to, aby dom, czyli miejsce, gdzie spędzamy dużo czasu, miejsce wielu aktywności i zajęć, było dla Ciebie maksymalnie wygodne i praktyczne. 

1. Układ funkcjonalny.

Pamiętaj o sensownym rozkładzie ścian, wolnej przestrzeni, ergonomicznym ustawieniu mebli i sprzętów oraz miejscu przeznaczonym do przechowywania.

Przykład błędu: kuchnia z wąskim przejściem, gdzie dwie osoby obijają się o siebie.

2. Meble dopasowane do swojej funkcji

Zadbaj o maksymalna wygodę i funkcjonalność każdego mebla w taki sposób, aby jak najlepiej spełniał swoje zadanie.

Przykład błędu: twarde druciane krzesło bez podłokietników i regulacji wysokości przy biurku do pracy.

 3. Jakość materiałów

Staraj się wybierać produkty w taki sposób, aby zachować jak najlepszy stosunek  jakości do ceny oraz do Twoich potrzeb.

Przykład błędu: czarne podtynkowe baterie łazienkowe z najniższej półki cenowej, które po kilku miesiącach źle wyglądają, psują się, i generują potrzebę skucia płytek i remontu całej łazienki.

4. Odpowiednie oświetlenie

Zadbaj o dużą ilość światła naturalnego oraz odpowiednio dopasowane światło sztuczne. Dobierz barwę i intensywność światła odpowiednio do wykonywanych czynności. 

Przykład błędu: dekoracyjne lampy nisko wiszące z jednej strony lustra w łazience, które nie oświetlają twarzy.

5. Styl i kolorystyka

Dobierz kolory i aranżacje według własnego gustu, charakteru i potrzeb.

Przykład błędu: uleganie modzie i trendom, które szybko przemijają oraz bezrefleksyjne sugerowanie się opiniami innych, bez uwzględnienia swoich potrzeb, gustu i stylu życia.

Podsumowując, podczas urządzania nowego domu czy podczas remontu, należy przemyśleć wiele aspektów oraz dostępnych opcji. Powyższe wskazówki z pewnością pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, jak urządzić wygodny dom, a także podjąć dobre decyzje, wraz z którymi komfort Twojego życia znacznie wzrośnie. Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, zapraszam do zakładki „Kontakt”.