Urządzasz dom? Zobacz, na czym nie warto oszczędzać.

Marzena Gasek

Maestro Studio Design

Jakość użytych materiałów wykończeniowych oraz mebli ma ogromny wpływ na dobre samopoczucie we wnętrzu. Oczywiście idealnie byłoby używać wyłącznie najlepszych materiałów, jednak w praktyce często wygląda to tak, że stoimy przed trudnym wyborem pomiędzy jakością, a ceną. W tym wpisie pokażę Ci 3 rzeczy, na których nie warto oszczędzać urządzając dom.

3 rzeczy, na których nie warto oszczędzać urządzając dom

W niektórych przypadkach niższa cena wcale nie wpłynie na jakość danego produktu. Czasami po prostu najlepsza jakość nie będzie nawet konieczna. I na takich rzeczach można oszczędzać. Ale są też też takie elementy wnętrza, na których oszczędzanie może przynieść więcej szkód, niż pożytku.

W tym wpisie pokażę Ci 3 kluczowe elementy w każdym wnętrzu, na których absolutnie nie powinno się oszczędzać.

Jakie elementy wyposażenia koniecznie powinny być jak najlepszej jakości? Ja wyróżniam 3 takie rodzaje wyposażenia:

1. Podłoga

Podłoga. Na tym nie warto oszczędzać urządzając dom
  • To stały, bazowy element wnętrza. Wygląd podłogi wpływa na estetykę całego mieszkania, czy domu.
  • Podłoga jest bardzo mocno eksploatowana. Korzysta się z niej praktycznie codziennie.
  • Robiona na lata. Wymiana podłogi jest kłopotliwa i kosztowna.

Właśnie dlatego podłoga musi być możliwie jak najlepszej jakości.

Nie jest ważne, czy zdecydujesz się na deski z naturalnego drewna, czy na laminowane panele, albo jakąkolwiek inną okładzinę. Nigdy nie decyduj się na danego rodzaju podłogę z najniższej półki cenowej.

Stoisz przed wyborem zakupu względnie taniej deski drewnianej albo dobrej jakości paneli laminowanych? Wybierz panele. Będą dużo bardziej wytrzymałe, odporne na zarysowania i wodę oraz będą bardzo dobrze wyglądały przez długie lata, do złudzenia przypominając naturalne drewno.

Natomiast najtańsza na rynku podłoga na drewniana z marketu, owszem, będzie z prawdziwego drewna, ale będzie to cienka deska warstwowa. W takich produktach najważniejsza, górna warstwa drewna bywa tak słaba, że pierwsze przetarcia widać już po kilku miesiącach (a czasami tygodniach) użytkowania. Co gorsza – często nie ma możliwości renowacji takiej podłogi, gdyż cienka warstwa drewna nie nadaje się do cyklinowania.

2. MEER – na tym nie warto oszczędzać

Szuflady i inne elementy ruchome - na nich nie warto oszczędzać urządzając dom

MEER, czyli Mocno Eksploatowane Elementy Ruchome (skrót wymyślony na potrzeby tego wpisu 😉 ). Są to np.

  • wszelkie szuflady, a dokładniej prowadnice do szuflad często używanych np. w kuchni, w szafach z ubraniami
  • przesuwane kabiny prysznicowe, ruchome parawany wannowe
  • łóżka, które są rozkładane codziennie
  • lodówka do zabudowy, zmywarka
  • drzwi do pokoi, łazienek, oraz klamki

I wiele innych elementów ruchomych, których domownicy używają kilkadziesiąt a nawet kilkaset razy dziennie…

Jeżeli te elementy wyposażenia nie będą wykonane z odpowiednio dobrych materiałów, to ogromnie wpłynie to na komfort mieszkania. Stale będziesz miał coś do naprawy. A to zacinająca się kabina prysznicowa, a to opadająca szuflada w kuchni albo wypadająca ruchoma wylewka z baterii kuchennej i tak dalej.. Te wszystkie drobne usterki, będą uprzykrzać Ci życie. Oszczędź sobie nerwów i postaw na wysokiej jakości MEER 😉

Uwaga: Zależy Ci na tym, aby uniknąć kosztownych błędów w aranżacji kuchni? Koniecznie zapoznaj się z serią wpisów na ten temat >>> https://maestrostudiodesign.pl/test-post-1/

3. Instalacje i elementy podtynkowe

Instalacje i elementy podtynkowe - na nich nie warto oszczędzać

Trzecia grupa elementów które powinny byś jak najlepszej jakości to wszelkie instalacje i elementy ukryte w ścianach.

Tutaj chyba najlepszym przykładem są podtynkowe baterie łazienkowe. Dobrej jakości baterie podtynkowe są droższe, ale też mniej awaryjne niż tańsze zamienniki. Nawet jeżeli zdarzy się jakaś usterka, to w niektórych modelach baterii jest możliwość dostania się do środka elementu podtynkowego i naprawienia go, bez konieczności wyjmowania całego elementu na zewnątrz. Niestety w tańszych bateriach zazwyczaj nie nie ma takich możliwości. Jeżeli zdarzy się awaria, najczęściej trzeba:

  • zerwać płytki i skuć ścianę
  • wyjąć uszkodzony element podtynkowy, naprawić i zamontować cała baterię od nowa i zaszpachlować ścianę,
  • położyć płytki (jeśli stare się uszkodziły, to trzeba dokupić nowe, a to może być problem, kiedy w sklepie nie ma już takich samych jak te w Twojej łazience)

W tym przypadku początkowa oszczędność może skutkować narażeniem się na dużo większe koszty w przyszłości.

To były 3 grupy produktów, na których moim zdaniem absolutnie nie warto oszczędzać. Planując budżet na wykończenie wnętrza dla moich klientów, staram się tak rozłożyć wydatki, aby mieć pewność, że tutaj, nie trzeba będzie iść na kompromisy pod względem jakości.

A co Ty o tym sądzisz? Masz swoje typy takich produktów? Daj znać w komentarzu.