Urządzanie wnętrza z myślą o dzieciach

Marzena Gasek

Maestro Studio Design

Jak dostosować przestrzeń funkcjonalną dla wszystkich domowników?

Mieszkanie należące do rodziny, szczególnie takiej, w której są małe dzieci, powinno być dobrze przemyślane. Urządzanie wnętrza z myślą o dzieciach jest dobrym pomysłem nie tylko ze względu na nie, ale także całą rodzinę – znacznie ułatwi to jej funkcjonowanie i każdemu zapewni wygodę.

Urządzanie domu z myślą o dzieciach

Dzieci zwykle cały czas chcą spędzać z rodzicami, dlatego też korzystają ze wszystkich pomieszczeń w domu. Zadbaj o to, aby przestrzeń była bezpieczna oraz dostosowana do potrzeb najmłodszych domowników. Oczywiście nie oznacza to, aby dorosłym było niewygodnie  – poniżej wyjaśnię Ci, jakie rozwiązania wprowadzić, aby każdy członek rodziny czuł się komfortowo.

Najlepsze rozwiązania przy małych dzieciach

Każdy element wyposażenia dobrze jest przemyśleć pod kątem użyteczności. Dobrym przykładem jest kanapa – prawdopodobnie stoi w każdym salonie, prawda? Warto, abyś zadbał o to, aby była wykonana z trwałego i plamoodpornego materiału, a do tego stwarzała również miejsce do przechowywania – miała szuflady, czy schowki, lub miejsce pod spodem, na wsunięcie pudełka z klockami… Przy dzieciach liczy się każda dodatkowa przestrzeń, w której można ukryć różne skarby 😉

Poniżej przeczytasz jeszcze kilka innych, cennych wskazówek…

Urządzanie wnętrza z myślą o dzieciach – najważniejsze rady:

  • Mobilne, wielofunkcyjne meble – takie, które da się łatwo przestawiać, modyfikować, składać/rozkładać, z miejscem do przechowywania (np. modułowa kanapa). Zwróć również uwagę na meble, które „rosną” wraz z dzieckiem (np. rozsuwana rama łóżka).
  • Plamoodporne ściany – zmywalna farba na, panele ścienne lub mikrocement (zapoznaj się z nowoczesnymi możliwościami na stronie https://www.maestro-decoratore.pl/oferta/) – nie da się ukryć, że dzieci brudzą ściany, więc nie utrudniaj sobie życia i zrób takie, które można bez problemu myć.
  • Trwała podłoga – najlepiej sprawdzą się panele o podwyższonej klasie ścieralności i odporne na wilgoć lub panele winylowe, mikrocement, a także płytki. Jeżeli marzysz o podłodze drewnianej, musisz mieć na uwadze, że prawdopodobnie szybko się zniszczy.
Podłoga odpowiednia dla dzieci
  • Dużo miejsca do przechowywania – najlepiej wykorzystać każdy dostępny zakamarek (wybierać łóżka i kanapy ze schowkami, meble projektować do samego sufitu, pomyśleć np. o pufach, dodatkowych pudełkach, skrzyniach i organizerach (nawet wieszanych na tyle drzwi).
  • Niebłyszczące faktury – dziecięce łapki będą wszędzie – wyobraź sobie czarne, kuchenne meble w połysku i ich codzienne pucowanie… Utrapieniem są również błyszczące kafelki na podłodze – widać na nich „wszystko”. Wybieraj zatem wykończenia matowe lub satynowe, ze wzorami, czyli takie, które są praktyczne (zwykle można sprawdzić to już w sklepie – jeśli na froncie mebli, czy kafelku są odciski, będą one również w Twoim domu).
  • Zamykane szafki zamiast otwartych półek– zmniejsza to prawdopodobieństwo zainteresowania się przez dziecko niepożądanymi przedmiotami.
  • Pamiętaj o zabezpieczeniach ostrych kantów, trzymaniu trujących roślin w niedostępnym miejscu. Zwróć także uwagę na wszystkie drobne, odczepiane elementy.
Dzieci w domu

Czas na realizację!

Znasz już najważniejsze aspekty, które należy brać od uwagę podczas urządzania wnętrza z myślą o dzieciach. Teraz tylko należy wprowadzić wszystkie rady w życie!

Jeżeli napotkasz problem lub masz dodatkowe pytanie, skontaktuj się ze mną, chętnie Ci doradzę. Prywatnie jestem mamą dwóch energicznych chłopców. Mam przetestowane wiele rozwiązań, więc porozmawiamy jak rodzic z rodzicem. Zapraszam do zakładki kontakt.